Paylaşmak Güzeldir.

21 Eylül 2014 Pazar

Sırt Ağrıları Sebepleri ve Tedavisi

Sırt Ağrıları


Sırt Ağrıları

Kadın ve erkekler de görülen günlük yaşam kalitesini bozan ve sürekli yorgunluğa yol açabilen önemli rahatsızlıklardan biridir.  Basit tedavi edilebilir durumlar sonucunda ortaya çıkar. 

Sırt ağrısı kadınlarda daha fazla görülür. Özellikle evde ev işi yapan kadınların çalışma şekli, hamilelik dönemi ve emzirme dönemlerinde daha çok sırt ağrısı ortaya çıkar. Eğer bu dönemlerde tedavi edilmezse rahatsızlığın kronikleşmesine ve ilerlemesine yol açar. Genç erişkin dönemlerinde kızlarda omurga ve sırta ait duruş bozuklukları erkeklere göre daha sıktır. Bu dönemde görülen duruş bozuklukları düzeltilmezse, kifoz ve skolyoz gibi kalıcı omurga sorunlarına yol açabilir. Ayrıca sportif faaliyetler ve düzenli yürüyüşler önemli ölçüde düzeltici ve koruyucu bir rol oynar. 

Sırt ağrısına sebep olan diğer şeyler ise eğri oturuş şekli, uzun süre ayakta kalma, hava akımın olduğu yerde kalma, terli iken klimaya maruz kalma ve kollar havadayken uzun süre çalışma gibi nedenler sayılabilir. Bu sebepler şiddetli ve daha inatçı sırt ağrısı sebebi olan miyofasyal ağrıya da yol açabilir. Bu durum daha şiddetli ve dayanılmaz ağrılara sebep olur. Ancak bu durum tedavi edilebilir. Kuru iğne tedavisi ile düzeltilebilir. 

Kadınlarda bu durum özellikle kadınlarda menopoz sonrası dönemde osteoporozun başlaması sırt ağrılarına da sebep olabilir. Bel ve boyuna ait bazı hastalıklar da sırt ağrısına neden olabilir. Omurganın iltihabı ve infeksiyöz hastalıkları da sırt ağrılarına sebep olur. Bunlar seyrek durumlar olup ciddi tedaviler gerektirir. İlk olarak Brucella ve Tüberküloz sayılabilir. Her ikisinde de kemik tutulumu vardır ve ciddi, sürekli bir ağrı görülür. Vertebralar arası diskin iltihabı (diskitis) da şiddetli ağrı sebebidir. Diskitin sebebi tüberküloz olabileceği gibi, bazen vücuttaki farklı bir odaktan yayılan dirençli bir mikroorganizma da olabilir. Bu hastalıkların tedavisin de uygun antibiyotikler ve uzun süreli istirahatler gerekebilir. Ayrıca sırt bölgesine ait fıtıklarda sırt ağrılarına sebep olabilir. 

Skolyozlarda; sırt,boyun ve bel ağrısına neden olabilirler. Skolyoz, ön-arka planda bakıldığında görülen omurga eğriliğidir. Skolyozların başlangıç yaşı, şekli, yeri, şiddeti değişiklik gösterir. Tedavisi ise hastaya bağlı değişiklik gösterir ve ileri derecede oluşan eğrilikler birden fazla ameliyata ihtiyaç gösterirler. 
Sırt ağrılarının teşhisinde ayrıntılı ve kapsamlı bir fizik muayene gerekebilir. Gerekli kan ve görüntüleme tetkiklerine başvurulur. Rahatsız olan kişinin mesleki ve yaşama şekli bir bütün olarak değerlendirilir. 
Tedavisi;
 Basit ve kronik olmayan ağrılar, fizik tedavi uzmanının uygun göreceği ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilir. Daha şiddetli ve kronik ağrılarda, sırt ağrısının sebebine bağlı olarak tedavi edilir. Bazı ağrılar ise cerrahi olarak tedavi edilir. Enfeksiyözden dolayı oluşan ağrılar ise ilaç ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Kuru iğne tedaviside uygulanır. 

Kaynak; İnternet ortamındaki bilgilerden derlenme yapılmıştır. Bilgi amaçlı yazılmıştır. Lütfen doktorunuza başvurunuz. 

Daha önceki yazımız için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz; 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
BilimCELL Tüm Hakları Saklıdır... BilimCELL