Paylaşmak Güzeldir.

7 Ocak 2014 Salı

Biyo-Bilgisayarın Kaynağı Olabilir!

Japon bilim insanları dünyada binlerce yıldır yaşayan ilkel bir organizmanın beyni olmadığı halde zekaya sahip olduğunu keşfettiler
Japonya’da Hakodate Üniversitesi laboratuarlarında yapılan deneyde, hayvan, bitki ya da mantar olarak değerlendirilemeyen “ökaryot” bir canlı türü olan “amipimsi” bir kökbacaklı kullanıldı. Bu canlının mantara benzeyen, “cıvık mantar” veya “yapışkan küf” olarak da anılan çok hücreli türünün beyni olmamasına rağmen hücrelerini organize ederek “bilgiyi işleyebildiği” görüldü.

KISA YOLU TERCİH ETTİ
Hürriyet’in haberine göre; mikroskobik canlı, kendisine zarar verebilecek ışık ve nem gibi stres kaynaklarından uzak kalırken, en kestirme yolu seçerek besine ulaşmayı başardı. Çürüyen yapraklarda ortaya çıkan ve buralardaki bakterileri yiyerek beslenen bu canlının mayonez görünümündeki bazı türleri, mikroskop kullanmadan da gözlenebiliyor.
Bu canlının gelecekte karmaşık sorunları çözen biyo-bilgisayarların kaynağı olabilir diye ileri sürdüler.

ZOR İŞLEMLERİ KOLAYLAŞTIRIYORLAR
Deneyi yürüten ekibin başındaki profesör Toshiyuki Nakagaki, “Basit yaratıklar bile belirli ölçüde zor bulmacaları çözebiliyor. Bilgisayarların hesap yükü nedeniyle yapmakta zorlandığı işlemleri bu canlılar doğaçlama bir yöntemle kolayca yapıyor. Hayatın ve zekânın kaynağını bu yaratıklarda görmek daha kolay” diyor.

Kaynak; Haberler

0 yorum:

Yorum Gönder

 
BilimCELL Tüm Hakları Saklıdır... BilimCELL