Lenfanjit

Lenf damarlarının, yaralar ve derideki sıyrıklar yolu ile lenf dolaşımına giren hastalık yapıcı mikropların etkisiyle oluşan rahatsızlığa denir. En çok streptekok ve stafilokok cinsi mikroplarla olur.

Akut lenfanjit: Ateş, titreme, halsizlik, genel belirtileridir. Akyuvar sayısında artma olur. Genellikle ayak veya eldeki bir iltihabi olayın devamıdır. Ayak mantarı sıklıkla buna yol açar. Ciltte pembe, hassas bölgeler lenf nodlarına doğru ilerleyen çizgiler şeklinde görülebilir. Sıklıkla dokularda sıvı birikimine bağlı şişlik olur.

Kronik lenfanjit: Cilt veya cilt altında mikrobik olayın başladığı yerde sert bir bölge meydana gelir. Burada apse, ülser, iyileşen dokular (netbe dokuları) bulunabilir.

TEŞHİS
Diyagnostik testler kan tahlilleri, lenf düğümü, kültürü veya biyopsiyi içerir.


Tedavi: Mikrop uygun vasatlarda üretilmeye çalışır. Antibiyotik tedavisi, o bölgenin yüksekte tutulması, yatak istirahati genellikle yeterli olur. Apse meydana gelmişse cerrahi direnajı (akıtımı) uygundur. Lenf sıvısının direnajı, lenfatik damarların harap olmasına bağlı olarak bozulursa, lenfödem denilen kalıcı doku şişlikleri meydana gelebilir. Bu hal ilerlerse o uzvun kesilmesine dahi sebep olabilir. 

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi ve notlarda derlenme....

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ünlü Şairlerden Şiirler

ÇİÇEK RESİMLERİ ve İSİMLERİ

Hızlı Boy Uzatma Yolları